wtorek, 11 sierpnia 2015

wyjazd do zamku Liw

Zespół zamkowy w Liwie jest jednym z najciekawszych zabytków na pograniczu podlasko-mazowieckim.
Około 1429 r. mistrz Niklos zbudował dla księcia warszawskiego Janusza I Starszego zamek murowany na sztucznej wyspie wśród bagien rzeki Liwiec, przy ówczesnej granicy księstwa. Warownię dokończył jego wnuk Bolesław IV, a rozbudowała księżna Anna Mazowiecka (ok.1500 r.).

16 sierpnia (niedziela) wyruszamy pociągiem z Milanówka 8,48. (kupujemy bilet do Mińska Mazowieckiego). Przesiadka na Zachodniej - odjazd z Zachodniej do Mińska Mazowieckiego 9,28. Start ostry na kołach Mińsk (stacja PKP) godz. 10,30.
Dystans do Liwa i z powrotem do Mińska ok. 80 km.. Powrót z Mińska pociągiem. (bojący się pociągów radzą sobie sami)

I tak się składa, że w dniach 15-16 sierpnia na podzamczu w Liwie odbywa się Turniej Rycerski o Pierścień Księżnej Anny, część w niedzielę będziemy w stanie zobaczyć. (zwiedzanie zamku i zbrojowni - bilet 7 zł) -Obecnie zamek jest jednym z największych muzeów broni w Polsce, prezentując w swojej kolekcji broń białą, palną i drzewcową z XV-XX w. oraz dużym zbiorem malarstwa i grafiki o tematyce batalistycznej, zawierającym dzieła m. in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Leona Kaplińskiego, Stefano Della Belli, Eryka Dahlberga. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny.


pozdrowienia

Gorące pozdrowienia z dość chłodnej Nowej Zelandii dla  Wszystkich rowerzystów STR-Milanówek.Słyszałem,że w Milanówku jest dość ciepło, spieszę więc z ochłodą w postaci 2 zdjęć z trasy rowerowej i pieszej.
Do zobaczenia w Milanówku.    Krzysiek.