poniedziałek, 20 maja 2019

Zlot Aktywu w solankowym mieście - po kujawsku

Gospodarzem XVII Ogólnopolskiego Zlotu Aktywu Turystyki Kolarskiej był klub rowerowy Kujawiak Inowrocław. Zatem wszystko działo się w Inowrocławiu i okolicy. Jakoś mamy ostatnio szczęście do odwiedzania przepięknych, uroczych miast. Nie tak dawno zachwycaliśmy się Zamościem, teraz Inowrocław; piękny rynek, kamiennice, dostojna ulica Solankowa, przesympatyczne żaczki i wiewiórki, park zdrojowy i wreszcie nr 1 - tężnie, które podziwialiśmy i nocą i za dnia. I byłbym zapomniał, zachwycając się urokami miasta jest w Inowrocławiu jeszcze KTR Kujawiak, i to dzięki Niemu, nasza skromna 11 ekipa znalazła się w tym miejscu. Oprócz nas w Zlocie uczestniczyło ponad 200 rowerzystów.

Za trasę, którą przygotował Kujawiak też należy się Wielki Plus. Wspomnienie o generale Sikorskim (wśród modnych ostatnio ławeczek ze znanymi postaciami, w Inowrocławiu można przysiąć obok generała). Ale Sikorski nie kojarzy się tylko z ławeczką, odwiedziliśmy wieś Parchanie, gdzie mieszkał, i gdzie w dawnym jego dworku powstaje Muzeum. Wybitnym Inowrocławianinem, czyli kujawiakiem był Jan Kasprowicz, na którego ślady też trafiliśmy.
Trafiliśmy również do Częstochowy Kujaw, wsi Pieranie, w której znajduje się jeden z największych drewnianych kościołów - zabytek klasy Zero - kościół pod wezwaniem św. Mikołaja, biskupa, a proboszcz tejże parafii tak mnie zachwycił swoją opowieścią, że musiałem mu oddać całą torbę krówkę, nie miałem nic innego a tak chciałem Mu podziękować.
Po drodze jak na Roztoczu parę dni temu, malownicze pola rzepaku. I nietypowa wizyta w Akademii Plastikowy Marek, w firmie, która przerabia plastikowe śmieci. Wzorcowy zakład, bardzo gościnny i fajowy punkt programu.
Wszystkich wspomnień z Inowrocławia nie sposób zapisać, ale zachęcam do odwiedzenia solankowego kujawskiego miasta. Naprawdę warto. Podziękowania dla KTR Kujawiak, zresztą tam wszystko w okolicy to Kujawiak; kluby sportowe Kujawiaki, domy wczasowe i sanatoria Kujawiaki, rowerzyści - kujawiaki, rowerzystki - kujawianki, olej - kujawski.

A w Galerii 2 kujawskie zdjęcia.