piątek, 7 kwietnia 2017

Kampania Rowerowy Milanówek

Pod koniec ubiegłego roku burmistrz Milanówka powołała zespół, który opracowuję kampanię mającą na celu propagowanie roweru w naszym mieście - Rowerowy Milanówek.
 W skład zespołu weszli przedstawiciele Urzędu, MCK, wszystkich szkół, przedszkoli, Straży Miejskiej, seniorów oraz STR Milanówek (Teresa Leszczyńska, Krzysztof Majewski i Adam Matusiak). Jak usprawnić ruch rowerowy w mieście, jak zachęcić coraz więcej osób do jazdy na rowerze, jak bezpiecznie się poruszać, dyskusji było wiele.
 Pora na działania. Od kwietnia Kampania Rowerowy Milanówek ruszyła. Co w planach?

Zmodyfikowaliśmy w tym roku kalendarz STR (włączając się w kampanię) tak aby więcej osób mogło skorzystać z wycieczek - kilka krótszych tras, wycieczka dla seniorów, podwójne zawody rowerowe dla szkół i przedszkolaków i udział w innych imprezach. Między innymi Dzień Sportu, corocznie obchodzony, tym razem będzie rowerowo. 20 maja rajd ulicami Milanówka zakończony na kąpielisku miejskim, gdzie na specjalnie postawionej mobilnej infrastrukturze odbędą się pokazy skoków Freestyle i MTB, będą konkursy rowerowe a na zakończenie zagra zespół Red Room.
 Straż Miejska otwiera punkt znakowania rowerów. Przy szkole nr 3 uruchomione będzie miasteczko ruchu drogowego. Wyjazdy rowerowe oprócz STR organizują szkoły i przedszkole. Powstanie w mieście więcej parkingów rowerowych oraz punkty samoobsługi wyposażone w klucze i sprężarki do pompowania kół. Straż Miejska i Policja przeprowadzą w szkołach prelekcje na temat bezpiecznego poruszania się rowerem. Nasi rowerzyści z STR zrobią "Kursy kierowania ruchem". Odbędą się akcje - bądź widoczny na drodze, na których rowerzyści będą obdarowywani odblaskowymi gadżetami. Związane z tematem roweru odbędą się konkursy; fotograficzny, plastyczny oraz Olimpiada Przedszkolaka. Milanówek również zgłosi udział do European Cycling Challenge 2017 (konkursu na rejestrowane kilometry na rowerze).
 Największy problem pojawił się z infrastrukturą rowerową, zbyt mało miejsca na ścieżki rowerowe, ale coś powstanie. W przyszłym roku planowana jest budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Krakowskiej, wzdłuż torów do Grudowa i dalej do Brwinowa oraz  ciąg pieszo-rowerowy od Stacji PKP do stacji WKD ulicą Grudowską. Kolejne plany ścieżek to przedłużenie Królewskiej do Brwinowa i połączenie z Podkową Leśną - ale to przyszłość, i czekam na konkrety, bo na razie tylko wizje, bez konkretnego finansowania.

 Ruszyły prace nad oznakowaniem szlaku turystycznego - rowerowego Trójmiasta Ogrodów. Szlak będzie oznakowany, wydany do niego przewodnik z mapami a będzie to pętla Milanówek - Podkowa Leśna- Brwinów - Milanówek. Otwarcie szlaku planowane w czasie Festiwalu Otwartych Ogrodów 11 czerwca, mam nadzieję, że zdążymy. W każdym razie przejedziemy, trasa już jest (trwają konsultacje z sąsiednimi gminami i zarządcami dróg)  i wiedzie przez najciekawsze turystycznie miejsca trzech Miast Ogrodów. Wyznaczenie szlaków pieszych i rowerowych to również jeden ze zwycięskich tzw, projektów obywatelskich i tu duża szansa na jego realizację. Rowerzyści jadą szybciej, zdążą. Piechurzy? dojdą, ale nieco później, za nich też trzymajmy kciuki. Ponadto w planach likwidacja tzw "wąskich gardeł"  dla rowerzystów, wprowadzenie ulic jednokierunkowych i wyznaczenia stref "tempa 30", ile z tego wyjdzie, oby jak najwięcej!
Przewodniczącym zespołu jest Włodek Filipiak - koordynator sportu w Milanówku a kampanię wspierają


Zapraszam do włączania się w Kampanię Rowerowy Milanówek, szczególnie w ramach działań STR.
O postępach będę informował.